PKD - jaki kod wpisać?

Zakładając firmę, niezależnie od formy prawnej, należy określić czym będzie się zajmowała, podając odpowiednie kody PKD. Często przyszli przedsiębiorcy zastanawiają się ile ich wpisać i gdzie szukać odpowiednich kodów. Ten artykuł pomoże przybliżyć tematykę związaną  z PKD.

PKD – CO TO JEST I CZEMU SŁUŻY?

Polska Klasyfikacja Działalności, w skrócie PKD, jest zbiorem rodzajów działalności wyrażonych za pomocą kodów. Aktualnie obowiązującą klasyfikacją jest PKD 2007, która jest spójna z Europejską Klasyfikacją Działalności.  PKD służy między innymi do klasyfikacji podmiotów do celów statystycznych np. sporządzania porównań, zestawień, przedstawiania struktury gospodarki narodowej.

REJESTRACJA FIRMY A PKD

Rejestrując firmę, niezależnie od formy prawnej, należy określić czym będzie się zajmowała za pomocą odpowiednich kodów PKD. W przypadku zakładania działalności gospodarczej, kody PKD odpowiednie kody PKD wpisuje się do wniosku CEIDG-1. Natomiast rejestrując spółkę, kody PKD umieszcza się w umowie spółki oraz w formularzach wypełnianych w celu zgłoszenia spółki do sądu oraz urzędów. Warto dokładnie przeszukać rejestr kodów PKD, aby odnaleźć jak najwięcej kodów opisujących planowany zakres działalności firmy. Jest to szczególnie ważne w przypadku spisywania umowy spółki, ponieważ każda późniejsza zmiana, będzie się wiązała z wizytą u notariusza. Jeśli jednak w czasie istnienia firmy, zechcemy rozszerzyć jej działalność, pamiętajmy o aktualizacji kodów PKD.

GDZIE ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIE KODY PKD?

Znalezienie właściwych kodów PKD może wydawać się problematyczne dla przyszłych przedsiębiorców. Istnieje jednak wiele narzędzi, pozwalających na określenie rodzajów działalności według PKD 2007. Główny Urząd Statystyczny prezentuje 3 sposoby na odnalezienie odpowiednich kodów PKD na stronie http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/pkd_07/pkd_07.htm . Można to zrobić poprzez wyszukiwarkę na stronie GUS, specjalną aplikację GUS lub przeszukanie pliku MS WORD zawierającego klasyfikację z wyjaśnieniami.

Uzupełnienie kodów PKD to nie jedyna rzecz, którą musisz zrobić przy rejestracji firmy. Specjalnie dla nowych przedsiębiorców przygotowaliśmy artykuły zawierające liczne porady dotyczące zakładania działalności gospodarczej. Sprawdź, jak szybko i bez żadnych wątpliwości rozpocząć własną działalność!