Poradnik

Zgłoszenie osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą do ZUS

Po założeniu własnej działalności gospodarczej jedną z najważniejszych czynności jest zgłoszenie do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Już teraz dowiedz się jak i kiedy dokonać zgłoszenia, w jakiej wysokości opłacać składki i ile wynosi mały ZUS!

Więcej

Koszty zatrudnienia pracownika

Miano najbardziej popularnych form zatrudnienia pracowników przez przedsiębiorców mają umowa o pracę oraz umowy cywilnoprawne – o dzieło i zlecenie. Decydując się zatrudnić pracownika, pracodawca ponosi związany z tym określony koszt, który uzależniony jest od wyboru wspomnianych form zatrudnienia.

Więcej

Ile wynosi ZUS od działalności gospodarczej w 2015 roku

Znamy już wartość składek ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w 2015 roku. Przeczytaj artykuł, aby sprawdzić ile w 2015 roku wynoszą składki ZUS dla osób prowadzących firmę.

Więcej

Dla kogo preferencyjny ZUS?

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się kto i na jakich zasadach może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Więcej

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej

Jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć planując założenie własnej działalności gospodarczej, to wybór formy opodatkowania. Wybór optymalnego sposobu opodatkowania działalności zależy od kilku czynników. Poniżej podpowiemy Ci, jaką formę opodatkowania wybrać dla swojej firmy.

Więcej

PKD - jaki kod wpisać?

Zakładając firmę, niezależnie od formy prawnej, należy określić czym będzie się zajmowała, podając odpowiednie kody PKD. Często przyszli przedsiębiorcy zastanawiają się ile ich wpisać i gdzie szukać odpowiednich kodów. Ten artykuł pomoże przybliżyć tematykę związaną z PKD.

Więcej

Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku

Aktualnie założenie własnej działalności gospodarczej może zająć od kilku minut do dwóch dni roboczych. Można to zrobić przez internet lub osobiście w Urzędzie Gminy. Zobacz, z jakimi urzędami i dokumentami wiąże się zakładanie działalności gospodarczej w Polsce.

Więcej

Jak założyć spółkę cywilną?

Planujesz założenie spółki cywilnej, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? Poniżej dowiesz się, jak założyć spółkę cywilną krok po kroku.

Więcej

Jak założyć spółkę jawną?

Planujesz założenie spółki jawnej, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak założyć i zarejestrować spółkę jawną.

Więcej

Jak założyć spółkę z o.o.?

Zastanawiasz się, ile kosztuje założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak wygląda jej rejestracja i księgowość? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadasz zakładając spółkę z o.o.

Więcej